Stany Zjednoczone

Coney Island

Obiecałam jakiś czas temu, że napiszę o naszym wypadzie do Coney Island. Szczerze mówiąc, zabieram się do tematu jak pies do jeża, bo nie lubię pisać o takich rzeczach. Jakoś nie za bardzo mi takie tematy leżą. Pomijam już fakt, że moja wena twórcza jest dość mocno przytłamszona. No, ale nie ma co narzekać.

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, to się zaraz dowie, że Nowy Jork jest latem miastem bardzo gorącym. Temperatury oscylują w granicach trzydziestu stopni Celcjusza i bardziej przypominają Bangkok niż Warszawę. Zdziwieni? Szczerze mówiąc, jak tu przyjechałam, byłam bardzo! Myślałam, że Bangkok był wyjątkowy pod tym względem, a tu przez kilka tygodni jeszcze zdychałam. Nie o pogodzie jednak chcę pisać. Wiadomo, że w taki upał średnio się chce dzieciom siedzieć w domu. Marudziły mi już o wyjeździe na Coney Island jakiś czas. W końcu w jedną lipcową sobotę dałam się namówić.

Dla nas to cała wyprawa jak na Koło Podbiegunowe albo i dalej. I przyznam, że taka eskapada wcale nie jest łatwa. Najtrudniej jest trzymać się kupy, że tak brzydko powiem. Zawsze mam obawy, że któreś z dzieci gdzieś zgubię, a niestety, prawdopodobieństwo wzrasta wraz z ilością dzieci. Ale do rzeczy. Po półtorej godziny siedzenia w pociągu, dotarliśmy w końcu na miejsce. Prawie koniec świata, ale za to jaki kolorowy!

O Coney Island pisałam już na moim fanpejdżu przy okazji wpisu o obchodach Dnia Niepodległości. Bo właśnie tam odbywa się coroczny konkurs jedzenia hot-dogów Nathan’s Famous International Hot Dog Eating Contest. W tym roku zwycięzca w kategorii męskiej zjadł ich aż 72, w kobiecej natomiast 41. Dlaczego o tym piszę? Bo zaraz po wyjściu z pociągu, oczom ukazuje się ogromny zegar odmierzający czas do kolejnych zawodów. W końcu takie zawody to nie byle co. Pierwsze słynne hot-dogi pod szyldem Nathan’s Famous zaczęto sprzedawać już 100 lat temu, bo w 1916 roku!

A teraz kilka słów o samym parku rozrywki, którego początki sięgają roku aż 1884. Wtedy to właśnie powstały pierwsze karuzele. W 1903 roku powstał Sea-Lion Park będący pierwszym w historii Coney Island parkiem rozrywki. Nie będę zanudzać Was historią, bo każdy może sobie o niej przeczytać sam. Summa summarum dzisiaj znajduje się tam ogromny park rozrywki Luna Park, zajmujący prawie 2,5 hektara powierzchni. Można tam spokojnie wyskoczyć na cały dzień, racząc się mniej lub bardziej emocjonującymi zabawami. Do wyboru mamy karuzele, pociągi, samoloty, rollercoaster, dziką rzekę i masę innych rzeczy. Znajduje się tam również słynny Cyclone, obchodzący w tym roku swoje 90-letnie urodziny. Razem z The Wonder Wheel i Parachute Jump wpisany jest na listę dziedzictwa miejsc historycznych (National Register of Historic Places). A jak się komuś znudzi raczenie się adrenaliną, może wyskoczyć na smaczne i niezdrowe amerykańskie jedzenie – np. wspomniane słynne hot-dogi lub inne burgery czy frytki lub ustrzelić sobie (lub dla swojej ukochanej) wielkiego misi. Jednym słowem wszystko, co na amerykańskich filmach człowiek widział, tam na pewno jest. I to wszystko na miejscu. Potem może się wyciszyć spacerem nad samym oceanem.  Zdjęcia poniżej.

 

IMG_0564
Słynne miejsce konkursu hot-dogowego. Po lewej widać wielki zegar odmierzający czas do konkursu, który odbędzie się w przyszłym roku.
IMG_0568
Słynny staruszek Cyclone obchodzący 90-letnie urodziny. Kilkaset metrów dalej znajduje się dużo większy rollercoaster Thunderbolt.
IMG_0571
Cyclone. 

IMG_20170715_153455

IMG_0575
W górę!
IMG_0579
Zabytek, ale ciągle działa! The Wonder Wheel.
IMG_0583
Szczęśliwa pani ustrzeliła sobie misia.
IMG_0591
Wild river.
IMG_0596
Bardzo niezdrowe żarcie. 
IMG_0598
Ta się też najadła.
IMG_0581
Poczuć się jak ptak.
IMG_20170715_160942
Karuzelka.
IMG_20170715_165628
Widok na park od strony oceanu.
Reklamy

Jedna myśl na temat “Coney Island

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s