Emigrantka · Tajlandia

Songkran czyli tajski Nowy Rok

Tajski Nowy Rok po raz trzeci

I jeszcze jeden, i jeszcze raz – chciałoby się śpiewać. Tajowie po raz trzeci świętują Nowy Rok! Pierwszy raz – tradycyjnie według kalendarza gregoriańskiego 1 stycznia. Drugi raz – według kalendarza chińskiego w lutym (w tym roku był to 8 lutego i pisałam o tym tutaj). No i mamy trzeci raz – 13 kwietnia – rozpoczyna się tajski Nowy Rok czyli Songkrana obchody tego święta potrwają aż trzy dni.

Gołe cycki i nie tylko

Zastanawiałam się, jak mam ten temat Wam przedstawić. Zazwyczaj blogi przedstawiają to święto jako Śmigus Dyngus w tajskim wydaniu i na większą skalę. Ulice zostają zamknięte, bo wytacza się stado ludzi żądnych zabawy z wodnymi pistoletami. Jest muzyka, jest zabawa, są gołe cycki, zdarzają się i gołe penisy – serio. Niestety (lub stety) takie wydanie nie jest dla mnie, jako matki trójki dzieci – nie żebym miała z gołymi cyckami czy penisami problem. Pistolet wodny na kogo wypadnie, na tego bęc. Wolę nie serwować dzieciom takiej rozrywki. Na gołe cycki przyjdzie jeszcze też czas. No i w końcu rozwiązanie tematu spadło jak grom z jasnego nieba. Rzutem na taśmę, bo wczoraj, mój mąż przysłał mi maila z informacją, że u niego w pracy są obchody Songkran! Jakżeby nie skorzystać, prawda?

Tradycje związane z Songkran

Uroczystości Songkran są bardzo bogate w symboliczne tradycje. Przede wszystkim należy powiedzieć, że jest to święto związane z wodą i wszystko się wokół niej kręci. Dzień należy rozpocząć od złożenia darów – najlepiej w tym celu udać się do pobliskiej świątyni i złożyć ofiarę mnichom. Oczywiście można, a właściwie należy również, złożyć ofiarę w domku dla duchów (więcej o domkach tutaj). Najważniejsza jednak jest tradycja oblewania Buddy wodą. Posągi polewa się wodą z kwiatami z charakterystycznych miseczek. Rytuał ten ma przynieść polewającemu szczęście, zdrowie i pomyślność w biznesie, a jednocześnie symbolizuje zmywanie dotychczasowych grzechów i oczyszczanie z wszelkich nieszczęść. Ponieważ dla Taja starsi członkowie rodziny są bardzo ważni, podczas tego święta nie mogą być pominięci – jako wyraz szacunku i miłości młodsi członkowie rodziny polewają ręce wodą starszym.

 

Jakie są inne tradycje? Przede wszystkim do święta należy się przygotować. Należy posprzątać cały dom i odpowiednio się ubrać w kwieciste koszule. Poza tym należy przestrzegać trzech zasad: 1. jak najmniej pracować i jak najmniej wydać pieniędzy, 2. nie powinni nikogo oszukać ani nikogo okłamać 3. nie powinni się skrzywdzić żadnego człowieka ani zwierzęcia.

Songkran przez moje doświadcznie

Uroczystości zaczęły się od przyniesienia darów do domku dla duchów. My tę część pominęliśmy, bo dzisiaj od rana żar lał się z nieba i nie chciałam trzymać w tej spiekocie dzieci. W tym czasie słuchaliśmy próby mini orkiestry grającej na tradycyjnych tajskich instrumentach, która ćwiczyła swoje utwory przed uroczystościami. Widać było, że Tajowie bardzo się przejmują – ganiali po całej sali jak poparzeni, a oni na co dzień wyznają zasadę sabai, sabai czyli powoli, powoli. W końcu pojawili się i mnisi – dziewięciu mężczyzn odzianych w pomarańczowe szaty wkroczyło do sali przy dźwiękach muzyki wspomnianej orkiestry. Zajęli swoje miejsca na specjalnie przygotowanych krzesełkach postawionych na stole – chodzi głównie o to, żeby mnisi byli wyżej niż reszta ludzi, bo są od nich ważniejsi i należy okazać im szacunek. Po krótkich słowach powitania wzięli do ręki biały sznur, którego początek był przywiązany do posągu Buddy – pytałam po uroczystościach o symbolikę – oczywiście na szczęście. (Istnieje również tradycja Songkran wiązania białych sznurków (nitek) na nadgarstkach.) Następnie zaczęli odmawiać mantry. Trwało to około 20 minut. Widać było, że dla Tajów miało to ogromne znaczenie, bo byli bardzo skupieni i odmawiali modlitwę razem z nimi. Ponieważ ja grałam tam tylko rolę obserwatora, miałam okazję przyglądać się całemu obrządkowi, o zdjęciach nie zapominając, ale dostałam na to pozwolenie. Większość mnichów miała zamknięte oczy przez cały czas, ale jeden – ten, który siedział najbliżej kopert, do których wkładało się później ofiary, łypał od czasu do czasu okiem, gdy ktoś się po nie zbliżał. Również ożywiał się, gdy przynoszono mnichom dary – każdy dostał po wiaderku wypełnionym różnymi potrzebnymi rzeczami – podstawowe kosmetyki, parasol, kwiaty, itd. Kiedy mnisi skończyli się modlić, można było podejść do nich i złożyć swoją ofiarę. W tym celu należało złożyć ręce w geście wai oraz klęknąć, chowając bose stopy pod siebie (to ważne, bo stopa według buddystów jest najbardziej nieczystą częścią ciała i w żaden sposób nie wolno kierować ich w kierunku Buddy czy mnicha)Pamiętać przy tym należy, że kobiety nie mogą dotykać mnichów, ani niczego im podawać – może to zrobić tylko inny mężczyzna. Następnie najstarszy mnich przeszedł się po sali i bambusowym kropidłem polewał sowicie wodą wszystkich zgromadzonych – a widać, że całkiem nieźle się przy tym bawił i nikogo nie oszczędził. Na tym część główna uroczystości się skończyła. Po niej można było podejść do mnichów i porozmawiać (o ofierze nie zapominając, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił), jak również tradycyjnie polać wodą posąg Buddy – uprzednio ściągając buty. I ja tam byłam, i takoż to zrobiłam. I chociaż uroczystości Songkran dopiero przed nami zdecydowanie wolę takie wydanie niż wyleganie na ulice. Zresztą, moje dzieci od rana będą latały z pistoletami wodnymi, strasząc przy tym strażników – którzy też mają zapewne już swoje pistolety załadowane.

IMG_9939
Dary.
IMG_9940
Krzesła dla mnichów.
IMG_9941
Orkiestra.
IMG_9947
Mnisi.
IMG_9971
Modlę się.
IMG_9980
Czuwam.
IMG_9973
Mnisi połączeni białym sznurkiem.
IMG_9974
Pełnia skupienia.
IMG_9976
Ofiary.
IMG_9991
Ofiary.
IMG_9998
Polewanie wodą.
IMG_9999
Mówiłam, że sprawiało mu to radość. 🙂

A to my z Juniorem polewamy Buddę wodą.

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “Songkran czyli tajski Nowy Rok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s