Emigracja · Emigrantka · Tajlandia

Z duchem Twoim – tajskie domki dla duchów Sala phra pum

Dwa oblicza Bangkoku

Bangkok to miasto o dwóch twarzach. Potrafi zachwycać – i tu, zależnie od wrażliwości odbiorcy – tym, co stworzył człowiek, (czyli drapacze chmur z zachwycającymi widokami czy też  świątynie – jest ich ponad 400 w Bangkoku i ostatnią rzeczą, którą o nich można powiedzieć, że są ascetyczne) czy też natura – rozłożyste palmy, bananowce, rośliny, które w polskich warunkach spotyka się tylko w doniczkach. Ot, i na przykład można mieć taki wschód słońca.

IMG_7653

Drugie oblicze trochę mniej powala – śmierdzące kanały, niemiłosiernie nierówne chodniki, na środku których może wyrosnąć latarnia, słup albo 30 centymetrowa śruba, i kable, a właściwie kilometry kabli, ciągnących się nad głowami niczym węże. Ulica wygląda tak:

IMG_20160111_083456

Skąd się wziął zwyczaj stawiania domków dla duchów

Jest jednak w tej dżungli coś, co przyciąga moją uwagę nieustannie – domki dla duchów, czyli tajskie sala phra pum. Turyści czasami mylnie je biorą za ołtarzyki dla Buddy lub… karmniki dla ptaków – chociaż czasami rzeczywiście nieopatrznie taką pełnią funkcję.

Zwyczaj stawiania domków duchom sięga czasów pogańskich. Dawniej wierzyło się, że duchy, które grasowały po ziemi, żyły sobie jak pączek w maśle, dopóki nie pojawił się człowiek. Ten zaburzył spokój duchów i zabrał im przestrzeń. Żeby zapobiec wojnom między światem duchowym i ziemskim oraz udobruchać zmęczone duchy, ludzie zaczęli stawiać dla nich domki. Są one schronieniem również dla przejezdnych, czyli wędrujących dusz. I tak po dzień dzisiejszy praktykuje się ten zwyczaj w Tajlandii. Zawsze, gdy buduje się nowy dom, hotel, sklep czy jakaś inna powierzchnia usługowa, powstaje też sala phra pum. Im większy budżet, tym bardziej okazałe. Żeby było ciekawiej – jeśli remontuje się dom, należy zadbać również o domostwo ducha, a jeśli rozbudowuje się interes – hotel czy sklep – domek ducha należy powiększyć czy upiększyć. W przypadku braku takiego azylu dla duchów, należy spodziewać się wszelkich plag egipskich (czy też tajskich) i paranormalnych wydarzeń w domu, ponieważ głęboko wierzy się, że niespokojny duch potrafi wyrządzić wielką krzywdę. Ponoć najgorsze są duchy żeńskie – nic przecież w tym dziwnego – wkurzona kobieta ma wielką moc. W końcu nie od parady wszystkie tajfuny zawsze mają imiona żeńskie.

Wygląd

Domki przypominają wyglądem świątynię buddyjską (wat). Wykonane są z drewna lub gipsu. To prawdziwe dzieła sztuki. Bogato zdobione, złocone, kunsztownie wykończone. Prawdziwy majstersztyk! Udekorowane są też małymi porcelanowymi figurkami zwierząt -słoni, koni, świń, bawołów i  świeżymi kwiatami – phuang malai (o których pisałam więcej tutaj) lub innymi bardzo pachnącymi roślinami. Obowiązkowo palą się świeczki, tlą kadzidełka. Kolumna, na której znajduje się platforma z domkiem, obwiązywana jest kolorowymi wstążkami. Domki często zajmują sporo miejsca – ogrodzone są łańcuchami, płotkami. Funkcję azylu dla duchów mogą stanowić też drzewa. I to wtedy ono jest udekorowane figurkami, kwiatami.

Dbanie o ducha

Sam opierunek  jednak nie wystarczy, potrzebny jest wikt. Dlatego, by obłaskawić ducha, należy dostarczyć mu również jadła. I tak do domków znosi się owoce, ryż, mięso, wodę czy też…czerwoną fantę. Wiadomo – człowiek głodny, człowiek zły. Dotyczy to również ducha, jak widać.

Na zakończenie anegdota. Zaraz po przyjeździe do Bangkoku, rozpoczęłam kurs języka angielskiego. Była to również świetna okazja poznania mentalności Tajów. Kiedy rozmawialiśmy o swoich troskach i fobiach, jako jedyna z grupy (i jako jedyna nie Azjatka) nie wspomniałam o duchach. Więcej, ja, nieopierzona i nieobyta w kulturze azjatyckiej, powiedziałam, że w nie nie wierzę i bardziej boję się pająków, bo ducha żadnego w swoim życiu nie widziałam a pająka i owszem. Wywołałam tym stwierdzeniem konsternację, przerażenie i oburzenie. Dopiero później dowiedziałam się, jak wielką rolą duchy pełnią w życiu Tajów. Człowiek uczy się całe życie.

IMG_9705
Bangkok, Ratchatewi
IMG_20160311_090003
Bangkok, Thewet
IMG_20160311_090135
Bangkok, Thewet
IMG_20160219_153137
Bangkok
IMG_9036
Bangkok, Pinklao
IMG_9037
Bangkok, Pinklao
IMG_20150702_132059
Bangkok, Sathorn
IMG_20160220_102757
Phuket
IMG_9566
Phuket
Reklamy

3 myśli na temat “Z duchem Twoim – tajskie domki dla duchów Sala phra pum

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s